Pies przygotowany do zimy

Pies przygotowany do zimy

 

Chociaż w ostatnim czasie zimy w Polsce nie należą do najmroźniejszych, zdarzają się chłodne dni, kiedy temperatura spada mocno poniżej zera. Wtedy najchętniej nie ruszamy się z domu, chyba że wymaga tego sytuacja, jak np. spacer z psem. Jeśli nasz pupil ma krótką sierść lub jest przedstawicielem ras źle znoszących chłód, trzeba mu zapewnić dodatkową ochronę przed zimnem.

Wdzianko na miarę potrzeb

Ubranka dla yorka, shih tzu czy grzywacza chińskiego mogą być naprawdę urocze. Podczas zakupów należy jednak kierować się nie tylko kwestiami estetycznymi, ale również cechami praktycznymi ocieplaczy dla zwierząt. Każdy dobry producent ubranek dla psów oczywiście stara się łączyć atrakcyjny wygląd z dobrej jakości tkaninami i wygodnym fasonem zapewniającym pupilowi pełną swobodę ruchów. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni rozmiar, aby ubranka dla psa dobrze się układały – zbyt luźne będą ciągnąć się po ziemi. Właściciel powinien też zwrócić uwagę na fason i zdecydować się na model zapewniający zwierzakowi wygodę w trakcie zabawy, który jednocześnie nie będzie przeszkadzał podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Warto zwrócić uwagę na sposób wkładania ubranka. Najwygodniejsze są zapięcia na rzepy, guziki lub zamek błyskawiczny. Niektórzy twierdzą, że ocieplacz dla psa wykony z polaru zapewni mu wystarczającą ochronę przed chłodem. Kiedy jednak pada mokry śnieg albo wieje zimny wiatr zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ubranko z warstwą nieprzemakalnej tkaniny, która od wewnątrz ocieplona zostanie miękkim materiałem. Taki wybór to gwarancja, że pies nie wychłodzi się podczas zimowego spaceru.

 

Jak zabezpieczyć łapy?

Posypywanie miejskich chodników solą co prawda pomaga rozpuścić zalegający na nich śnieg, ale jest bardzo szkodliwe dla psich łap i może prowadzić do ich uszkodzenia. Ubranka dla psów warto więc uzupełnić o specjalne buty, które skutecznie uchronią wrażliwe poduszki przed niebezpiecznymi substancjami. Na zakupy można wybrać się do weterynarza albo do sklepu zoologicznego pamiętając jednak, że psie buty powinny być przede wszystkim odporne na wilgoć i wygodne. Zdarza się oczywiście, że zwierzę nie pozwala włożyć sobie ochraniaczy na łapy, a nawet rezygnuje ze spaceru. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak sięgnąć po specjalną maść bez zawartości wody, która natłuści łapy i pokryje je ochronną warstwą. Po powrocie ze spaceru preparat trzeba spłukać wodą. Nie należy też stosować go zbyt często, bo w przeciwnym razie poduszki łap staną się delikatne i bardziej podatne na uszkodzenia.