Ubranko dla psa – wymysł właściciela, czy konieczność?

Ubranko dla psa – wymysł właściciela, czy konieczność?

 

Niektórzy twierdzą, że ubranka dla psów to fanaberia właścicieli, a kolorowe kurteczki, sweterki czy kamizelki tylko krępują ruchy zwierzęcia i są niewygodne. Trzeba jednak wiedzieć, że podczas mroźnej zimy wiele ras psów marznie na spacerach, a w takich sytuacjach dodatkowe ocieplenie jest koniecznością.

Jakie rasy potrzebują ubranek?

O tym, czy nasz pies potrzebuje ubrania na zimowych spacerach, można przekonać się obserwując pupila – jeśli kuli się i trzęsie poza domem lub w nienaturalny sposób podnosi łapy, oznacza to, że jest mu zimno, a ocieplacz będzie niezbędny. Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim psów małych ras, bezwłosych, o szczupłej budowie ciała i z małą ilością tkanki tłuszczowej, przystosowanych do życia w ciepłym klimacie oraz z krótką sierścią, a więc m. in. yorków, maltańczyków, shih tzu, grzywaczy chińskich, amstafów, dalmatyńczyków czy dobermanów. Ciepłe okrycie jest niezbędne także w przypadku starszych psów i szczeniaków.

 

Jak wybierać ubranka dla psa?

Każdy producent ubranek dla psów dba nie tylko o funkcjonalność, ale również estetykę oferowanych przez siebie propozycji. Podczas poszukiwania odpowiedniego ocieplacza dla pupila należy jednak kierować się wygodą zwierzaka oraz jakością ubranka. Kurteczka dla psa powinna być ciepła, a zarazem nieprzemakalna i wykonana z tkaniny przepuszczającej powietrze. Wykonane z polaru, kożuszka czy innego ciepłego materiału podszycie zapewni odpowiednią izolację od zimna, zaś nieprzemakalna i wiatroodporna warstwa dodatkowo ochroni zwierzaka przed chłodem i wilgocią. Pamiętajmy więc, że chociaż ubranka dla yorka dostępne w sklepach wyglądają słodko, nie każde z nich sprawdzi się podczas zimowych spacerów.

Wygoda przede wszystkim

Wymyślne albo zbyt ciasne ubranka dla psów mogą sprawić, że nasz ulubieniec nie będzie czuł się komfortowo podczas spaceru. Kupując zimowy ocieplacz dla pupila należy więc zwrócić uwagę na jego rozmiar czy zapięcie. Najlepiej, jeśli przed zakupem pies przymierzy ubranko. Powinno być dobrze dopasowane, ale nie za ciasne. Pamiętajmy, że nasz zwierzak będzie w nim nie tylko spacerował, ale też bawił się i załatwiał potrzeby fizjologiczne, dlatego musi zapewniać mu pełną swobodę ruchów. Zwróćmy też uwagę, czy wybrany model nie ma metalowych elementów, które przy niskich temperaturach mogłyby spowodować odmrożenia. Istotne jest ponadto, aby ocieplacz był łatwy do wkładania (najbardziej praktyczne są ubranka zapinane) i miał specjalny otwór do przewleczenia karabińczyka od szelek.